Plavi zvončići, vrtić sa objektima u Zemunu i na Medakoviću, ima sjajnu saradnicu Milenu Ilić Mladenović, inače diplomiranu filološkinju opšte književnosti, koja je bila inspirisana našom knjigom.
Knjiga Erika Karla Veoma gladna gusenica postala je klasik dečje književnosti. U njoj gusenica prolazi razvojni put od jajašca do leptira. Ilustrovana je jarkim bojama. Glavna radnja prati veoma gladnu gusenicu koja iz dana u dan (od ponedeljka do petka) jede različite zdrave i nezdrave stvari. Na kraju formira čauru iz koje postaje divan leptir.
Ova knjiga je prvi put objavljena pre 50 godina, prevedena je na više od 60 jezika, a postoje podaci koji kažu da se negde u svetu proda primerak Gusenice svakih trideset sekundi. Pitate se zašto je tako popularna?
Reč je o edukativnoj knjizi iz koje dete može mnogo toga da nauči, iako nije ,,napadno” edukativna. Ovo je knjiga za različite uzraste. Zanimljivo je da je i roditelji, kao i vaspitači, veoma vole. Priča je ispričana na najjednostavniji, nenametljiv način. Uzgred, vizuelno je lepa i efektna.
Mišel Martin, profesor književnosti za decu i mlade kaže: „Najbolje knjige za decu podučavaju, a da deca toga nisu svesna”.
Tako u ovoj knjizi deca uče boje, brojeve, sabiranje, dane u nedelji, asocijativne i uzročno-posledične veze (ako se prejedeš, neće ti baš biti dobro), biologiju (kako se rađa leptir), ali je dosta stimulativna zbog bogatog kolorita, pa je vrlo verovatno da će biti zanimljiva i najmlađoj (tek rođenoj) čitalačkoj publici.
Rupice koje je gusenica grickala, takođe ostavljaju utisak na dete (deca uživaju u listanju knjiga koje mogu da se otvaraju i dodiruju. Samo prelaženje prstima preko drugačije strukture ima stimulišuće dejstvo.
Ova knjiga i vaspitačima olakšava rad kada je potrebno da deci predstave neke od gorenavedenih tema, o kojima se često govori upravo u vrtiću.
Nastavak teksta pročitajte klikom na link: https://plavizvoncici.rs/preporuka-za-citanje-veoma-gladna-gusenica/
Autorka teksta: Milena Ilić Mladenović