Otkriće deteta je knjiga Marije Montesori, namenjena roditeljima, budućim roditeljima i svima koji, u svom radu s decom, imaju nameru da procesu vaspitanja pristupe filozofičnije.
Manuela Kamikovski je psihološkinja, sistemska porodična psihoterapeutkinja i praktičarka terapije igrom sa Nacionalnim sertifikatom za psihoterapiju. U nastavku sledi njen prikaz ove knjige.
„U radu sa porodicama uočila sam da tema „samostalnost deteta“ stvara mnogo problema u razvoju zdravog odnosa između roditelja i deteta, kao i u razvoju deteta uopšte. U potrazi za literaturom koja može pomoći roditeljima da razviju samostalnost kod deteta, naišla sam na ovu knjigu.
Umesto uvoda
Kako u predgovoru za srpsko izdanje piše:
„Pred nama se nalazi jedno od kapitalnih dela dr Marije Montesori čiji je značaj za obrazovnu teoriju i praksu višestruk. Za vaspitače, ova knjiga je glavni udžbenik za rad po Montesori programu sa decom od 3 do 6 godina. Za roditelje je vredan i verodostojan izvor informacija o kvalitetnom Montesori obrazovanju i koristima koje deca od njega mogu imati. Za pedagoge i psihologe je prikaz metoda koji se uspešno primenjuje preko stotinu godina širom sveta. Nastao kroz eksperimente, na naučnoj osnovi, predstavlja savremen, efikasan i razrađen način rada sa predškolskom decom. Konačno, za defektologe, ova knjiga je izvor ideja, polazna osnova za rad na prevenciji i tretiranju razvojinih poremećaja.“
Iako mi se ne dopada što na pojedinim mestima u knjizi možete pročitati kritiku autorke upućenu roditeljima u formi „ako ne radiš ovako ti si loš roditelj”, ipak se u knjizi mogu pronaći mnogo korisnih misli koje navode na razmišljanje i usavršavanje roditeljske uloge. U nastavku sa vama delim neke misli koje su na mene ostavile utisak, a na kraju teksta vas čeka zadatak za lični rad i 2 trika za jačanje samostalnosti kod deteta uz jačanje i vašeg ličnog samopouzdanja. ”
Nastavak teksta pročitajte klikom na link: https://maminovreme.org/2020/11/samostalnost-deteta/
Autorka teksta: Manuela Kamikovski